Zamknij

Zaszczepieni nie będą musieli przestrzegać obostrzeń? Co planuje rząd?

13:30, 06.12.2020 | M.O.
Skomentuj fot. PAP
REKLAMA

Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłaszając start fazy przygotowującej do programu szczepień przeciw COVID-19 zaskoczył Polaków benefitami, które mają otrzymać ci, którzy zdecydują się na szczepienie. Jakie mogą one być? 

Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej przedstawiciele rządu ogłosili nabór podmiotów do narodowego programu szczepień przeciwko koronawirusowi. Rządzący czekają na zgłoszenia przychodni i innych ośrodków zdrowia, zarówno państwowych, jaki i prywatnych, które miałyby wykonywać szczepienia. 

Na konferencji ministrowie ujawnili też część szczegółów dotyczących programu. W jego myśl zaszczepieni mieliby być lepiej traktowani niż ci, którzy tego nie zrobią. 

Szef resortu zdrowia poinformował, że dla osób, które się zaszczepią, będą zachęty, wyłączające je z konieczności przestrzegania niektórych restrykcji. Jakich? 

Tego minister nie zdradził. Mówił, że obecnie trwają analizy dotyczące tego, z jakich obostrzeń osoby zaszczepione będą mogły być zwolnione. 

Analizujemy w tej chwili różne warianty. Gdy pokażemy strategię, będą w niej zachęty, które będą powodowały, że osoby zaszczepione nie będą podlegać wybranym obostrzeniom. Na tę chwilę jeszcze nie podjęliśmy decyzji, które to będą wskazania 

? mówił minister Adam Niedzielski.

Na temat szczepień mówił również obecny na konferencji główny doradca premiera ds. COVID-19,  prof. Andrzej Horban.

Ekspert tłumaczył, że efekty szczepień pojawią się po sześciu tygodniach od zastosowania drugiej dawki. Dodawał również, że szczepionka przeciw koronawirusowi "nie modyfikuje genetyki".

Szczepionka, według immunologów, po podaniu może dawać podobne objawy takie jak inne, znane nam preparaty. Prof. Horban wskazywał, że mogą pojawić się np. objawy miejscowe podobne do szczepień przeciwgrypowych.

W połowie grudnia rząd chce wystartować z kampanią informacyjną dotyczącą szczepień przeciw COVID-19. 15 grudnia uruchomiona zostanie także specjalna infolinia, gdzie będzie można uzyskać informacje na temat programu szczepień. 

(M.O.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%