Zamknij

Nowe restrykcje - obowiązkowe noszenie maseczek już od...

20:53, 10.04.2020 | Opracowano na podstawie: www.ddwloclawek.pl oraz www.ddtorun.pl
Skomentuj www.pixabay.com
REKLAMA

Z konferencji prasowej w KPRM dowiedzieliśmy się o przedłużeniu o kolejne tygodnie obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa. Minister Łukasz Szumowski podkreślił, że gdyby nie wprowadzone restrykcje zakażonych mogłoby być nawet 40 tys. osób.

"Mielibyśmy sytuację taką, jaka jest we Włoszech, we Francji, w Hiszpanii. Sytuacja, w której medycy muszą decydować, kto ma szansę mieć leczenie respiratorem, a kto nie. Na szczęście takiej sytuacji na dzień dzisiejszy w Polsce nie ma i musimy zrobić wszystko, żeby jej nie było.
Gdyby te restrykcje były poluźnione, gdybyśmy spędzili te święta w taki sposób, jak zwykle je spędzaliśmy - radośnie i razem ze wszystkimi przyjaciółmi, najbliższymi, daleką rodziną, szerszą, za miesiąc mielibyśmy 30-40-50 tys. więcej osób chorych, a to oznaczałoby, że kilkaset osób z tej grupy by zmarło".

Minister poinformował również, że od czwartku 16 kwietnia zostanie wprowadzony obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Jak tłumaczył - noszenie maseczek lub chustek ograniczy rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa.

"To, na dzisiaj, gdy już coraz więcej jest osób chorych w Polsce, czasami bezobjawowo, pozwala ochronić nie nas, którzy będziemy nosili te maseczki i chustki na twarzy, ale innych przed nami. W związku z tym od przyszłego czwartku taki obowiązek będzie dla wszystkich w przestrzeni publicznej" - zapowiedział Szumowski.

Na konferencji padły pytania dziennikarzy o kary za nie noszenie maseczek oraz o poważny problem z ich zakupem. W odpowiedzi usłyszano, że taki obowiązek funkcjonuje w wielu innych krajach na całym świecie. "Nie mówimy, że musi to być maseczka, może to być chustka, szalik" - zaznaczył.

Na konkretne regulacje przyjdzie nam poczekać. Zostaną one przedstawione po świętach. Na chwilę obecną oznacza to tyle,  że każda osoba w miejscu publicznym będzie musiała nosić maseczkę, szalik czy chustkę, która zakryje zarówno usta, jak i nos. Obowiązek dotyczy wszystkich, którzy znajdują się na ulicach, w urzędach, sklepach czy miejscach świadczenia usług oraz zakładach pracy. 

Szef MZ wyraźnie podkreślił, że należy cały czas zachowywać środki ostrożności, które będą minimalizować rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa.

Po raz kolejny powtórzony został apel o to, by podczas zbliżających się świąt Wielkanocnych nie odwiedzać swoich bliskich.

"Niech te święta będą świętami nowego życia, nadziei w związku z tym spędźmy je w gronie najbliższych, nie kontaktujemy się, nie odwiedzajmy się. Zadzwońmy do ludzi, którzy są samotni, porozmawiajmy. Im dalej, tym dłużej próbujmy porozmawiać z dziadkami, z rodzicami, żeby nie czuli się w te święta sami, ale nie kontaktujmy się, nie dajmy szansy temu wirusowi".

Pojawiły się oczywiście życzenia świąteczne:

"Chciałbym złożyć państwu życzenia spokojnych świąt, pomimo wszystko zdrowych, pomimo pandemii, pomimo sytuacji wyjątkowej, pokoju i wytrzymałości na te nadchodzące święta i nadziei, bo to są święta nadziei".

Z kolei z wypowiedzi ministra edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego dowiedzieć się można było o tym, że matury i egzamin kończący podstawówkę zostaną przełożone. Odbędą się najwcześniej w czerwcu. 

Odkładamy termin egzaminów maturalnych i ósmoklasistów. Z dużym wyprzedzeniem poinformujemy o nowych terminach. Macie dodatkowy czas na to, żeby się do nich przygotować – zapowiedział minister edukacji Dariusz Piontkowski.

 Nie ma powodu do przedłużenia roku szkolnego; będziemy zalecać, żeby przekazywać świadectwa drogą elektroniczną – dodał.

Istotną decyzją jest ta dotycząca uczniów. Otóż wszystkie szkoły pozostają zamknięte do niedzieli 26 kwietnia. Do tego czasu mają one obowiązek prowadzić nauczanie zdalne. 

Pamiętajmy, że przedłużono również obecnie obowiązujące zasady bezpieczeństwa. Warto je w tym miejscu przypomnieć:

Do niedzieli 19 kwietnia 2020 r. obowiązują nadal:
    • ograniczenia w przemieszczaniu się;
    • zakaz wychodzenia na ulicę nieletnich bez opieki dorosłego;
    • ograniczenia w wydarzeniach o charakterze religijnych – w kościołach może przebywać maksymalnie 5 osób. Zasada obowiązuje również w święta Wielkiej Nocy!
    • ograniczenia w funkcjonowaniu galerii handlowych i wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych;
    • zasady w poruszaniu się przy pomocy komunikacji publicznej i samochodami większymi niż 9-osobowe;
    • zawieszenie działalności zakładów fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu itd.;
    • zakaz korzystania z parków, lasów, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich;
    • zamknięcie restauracji;
    • ograniczenia dotyczące liczby osób w sklepach, na targach i na poczcie;
    • ograniczenia w działalności instytucji kultury (w kinach, teatrach itp.).

Do niedzieli 26 kwietnia obowiązuje nadal:
    • zamknięcie szkół i uczelni;
    • przedszkoli i żłobków;
    • zamknięcie pasażerskiego ruchu lotniczego;
    • zamknięcie międzynarodowego ruchu kolejowego.

Do niedzieli 3 maja obowiązuje nadal:
    • zamknięcie granic (prawo do przekraczania polskiej granicy mają nadal m.in. obywatele RP, cudzoziemcy, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli RP, osoby posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę .
    • obowiązkowa kwarantanna dla osób przekraczających granicę z Polską.

Do odwołania obowiązują:
    • ograniczenia w zakresie organizacji imprez masowych i zgromadzeń.

(Opracowano na podstawie: www.ddwloclawek.pl oraz www.ddtorun.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%