Zamknij

Jak wypadła nasza gmina w rankingu zamożności samorządów?

17:58, 03.10.2020 | J.R
Skomentuj www.pixabay.com
REKLAMA

Nieznaczny awans naszej gminy w prestiżowym rankingu zamożności czasopisma samorządowego „Wspólnota”. Ranking publikowany jest już od wielu lat. Jego analiza pozwala zorientować się przynajmniej w ogólnym zarysie w jakiej kondycji znajduję się gmina, w której żyjemy.

Metoda obliczania wskaźnika użytego w rankingu nie zmienia się od lat. Pominięte zostały wpływy z dotacji celowych. Zwłaszcza w okresie intensywnego korzystania z funduszy unijnych dotacje mają chwilowy, ale silny wpływ na wielkość dochodów. Wpływ wielkiej dotacji inwestycyjnej potrafi wywindować samorząd bardzo wysoko w rankingu. Jest to jednak awans chwilowy (incydentalny) i niemający związku z trwałym wzrostem zamożności budżetu. Wydaje się więc, że uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji lepiej oddaje hasło naszego rankingu („zamożność”).

Po 1229 miejscu jakie uzyskaliśmy za rok 2018 teraz uplasowaliśmy się na pozycji 1130. Oczywiście pozycja ta dotyczy gmin wiejskich jakich sklasyfikowano 1537. Jak widać z wykresu lokaty w trzeciej pięćsetce okupujemy z jednym wyjątkiem już od dekady. Cieszy drobny awans. Martwi natomiast fakt, że mocno odstajemy od naszych sąsiadów. Wypadają oni zdecydowanie lepiej. W tym samym rankingu gmina Czernikowo zajmuje 339 miejsce, gmina Chrostkowo – 374, gmina Zbójno – 686 a gmina Lipno 688.

 

(J.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

ShaqShaq

0 0

Rachunek jest prosty: wszyscy do wymiany! Kompetencje i odpowiedzialność finansowa i karna za podejmowane decyzje! Wstyd dla Kikoła. 22:25, 04.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%