Zamknij
REKLAMA

Wolontariusze Szlachetnej Paczki już po raz 10 aktywnie działali na terenie naszej gminy.

20:31, 14.12.2018 | A. B.
Skomentuj
REKLAMA

To już po raz dziesiąty w naszej gminie rusza akcja Szlachetna Paczka. Po raz pierwszy w 2008 roku  rodziny potrzebujące pomocy odwiedziła Ania Baranowska, wtedy wolontariuszka Rejonu Lipno. Już rok później następni wolontariusze włączyli się do działania a wkrótce  powstał Rejon Kikół. Obecnie wolontariusze wchodzą w skład  Rejonu Lipno i okolice ale mają swój zespół, który tworzą Basia Jasińska, Jacek Zająkała, Jarek Rosłonowski, Marek Baranowski, Irek Bednorz, Anna Baranowska oraz nowe wolontariuszki Karola Borowicz i Marzena Bednorz.  "Paczkowicze" obliczyli, że w czasie tych dziesięciu lat włączyli do akcji  ponad 100 rodzin zamieszkałych w naszej gminie, które zostały obdarowane świątecznymi paczkami.

Na czym polega praca wolontariusza? Otóż jako osoba dobrze znająca środowisko odwiedza rodziny, które z różnych powodów znalazły się w trudnej sytuacji życiowej lub materialnej. Tym powodem może być choroba w rodzinie, niepełnosprawność, samotność rodzica czy samotność osoby starszej a także inne powody z wyłączeniem nadużywania alkoholu. Jeśli wolontariusz oceni, że rodzinie  jest potrzebna mądra pomoc, która zmotywuje rodzinę do podjęcia walki o lepszy los, to wtedy umieszcza jej historię na specjalnym portalu w Internecie. Do tego portalu mają dostęp wspaniali ludzie, którzy staną się Darczyńcami dla tej jednej, konkretnej rodziny. No a potem wielki finał, kiedy wszelka pomoc dociera do rodziny, dla wolontariuszy to wielkie święto.
W tym roku pomoc Szlachetnej Paczki dotarła do rekordowej liczby rodzin z naszej gminy, aż 15 cieszyło się z otrzymanych prezentów. Niestety zdarzyła się jedna paczka, która nie spełniła oczekiwań rodziny jak również nie spełniła standardów Szlachetnej Paczki. Darczyńca nie zrozumiał dokładnie na czym polega mądra pomoc i stało się jak stało.

Obliczyliśmy, że średnio jedną paczkę przygotowuje ponad 30 osób i ma ona średnio wartość 2 800zł. Przygotowywana jest według listy oczekiwań rodziny i dlatego spełnia dokładnie jej oczekiwania, często darczyńcy utrzymują kontakty z rodziną jeszcze długo po finale. Często rodziny przygotowują prezenty dla darczyńcy np. kartki świąteczne, ozdoby choinkowe czy obrazki namalowane przez dzieci.

Serdeczne podziękowania dla darczyńców, za ich wielkie serce i trud włożony w przygotowanie paczek oraz słowa uznania dla wolontariuszy za ich pracę, za którą zapłatą jest radość obdarowanych.

(A. B.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

I J I MI J I M

1 0

BARDZO DZIĘKUJEMY...... 22:05, 14.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%