Zamknij

Wywiad z twórcą muralu upamiętniającego setną rocznicę odzyskania niepodległości.

20:27, 27.12.2018 | J.R
Skomentuj
REKLAMA

W związku z kończącym się rokiem, w trakcie którego świętowaliśmy okrągłą, setną rocznicę odzyskania niepodległości, zadaliśmy kilka pytań autorowi muralu. Dzieło rąk Adama Falkowskiego pozostanie z nami na znacznie dłużej niż ten mijający, 2018 rok.

Jak to właściwie było z tym muralem?

O tym, że ma powstać w Kikole mural z okazji 100-lecia niepodległości, słyszałem już dużo wcześniej. Od razu chciałem go zrobić. Początkowo miejsce miało być inne - stary garaż OSP (nic straconego). Na jakiś czas jednak sprawa ucichła. W momencie, kiedy ogłoszono konkurs na projekt, zacząłem zabiegać o jego wykonanie . Okazało się, że zwyciężył mój projekt, więc łatwiej było go wykonać. Nagrodę za wygraną w konkursie (500zł) przekazałem na WOŚP Kikół (będzie przeznaczona na światełko do nieba).

Jak oceniasz konkurencyjne projekty?

Widziałem wszystkie prace konkursowe. Były niesamowite. Wielki "Szacun" dla uczestników. Potem padła propozycja dotycząca wykonania. Urząd Gminy przygotował ścianę, zakupił farbę. Poprosiłem o "baranek" w środkowej części ściany. To trochę cwaniactwo z mojej strony, bo mimo że  malowanie na baranku jest trudniejsze, to minimalne błędy są wybaczalne i prawie niezauważalne. Wykorzystałem farbę elewacyjną dobrej firmy i używałem pigmentów. Mural został pokryty także środkiem zabezpieczającym. Trochę potrwa zanim obraz zniknie...

Jak reagowali mieszkańcy na dzieło powstające na ich oczach?

Praca była przyjemna. Wszyscy przychylnie reagowali na moje malowanie. Nigdy w życiu nie słyszałem tylu pochwał. Codziennie otrzymywałem oklaski od pana Piotra Bednorza. To było naprawdę miłe. Nawet przejezdni zatrzymywali się, trąbili, pokazywali, że jest OK. Przychodziło wielu ludzi - młodych i starszych. Padało wiele pytań i pochwał. Trochę to odciągało mnie od pracy, ale było to, jak wspominałem, miłe.

Budynek ma jeszcze sporą powierzchnię do zagospodarowania od zachodniej strony...

Tak. Chciałbym zagospodarować ścianę tego samego budynku od strony jeziora. Mam już pomysł. Mural byłby skromniejszy, ale wymowny; zająłby całą ścianę. Chciałbym wykorzystać motyw z torby na zakupy, który też zaprojektowałem (dostępny na stronie Ośrodka Kultury Gminy Kikół). Mam nadzieję, że uda się go zrealizować na wiosnę. Chciałem podziękować Urzędowi Gminy Kikół za to, że to ja mogłem wykonać tę pracę. Dodam, że zrobiłem to nieodpłatnie, bo padały pytania: "To ile zarobisz?". Dziękuję wszystkim, którzy mnie wspierali i zaufali mi. No i oczywiście "Kotce" za kawę.

Fajnie było malować. Jak wyszło, tak już zostanie...

Dziękuję za rozmowę.

 

(J.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%