Zamknij

ZUS przypomina przedsiębiorcom. Część z nich musi szybko złożyć niezbędne dokumenty.

17:06, 30.01.2019 | www.ddwloclawek.pl
Skomentuj Informacja ZUS IWA przekazywana jest tak samo, jak w przypadku dokumentów ubezpieczeniowych. Zdjęcia ilustracyjne. Fot. depositphotos.com
REKLAMA

Przedsiębiorcy mają już ostatnią chwilę na złożenie do Zakładów Ubezpieczeń Społecznych informacji związanych z ZUS IWA. Termin składania dokumentów upływa wraz z końcem stycznia.

Informacje ZUS IWA są potrzebne do ustalania wysokości składki na ubezpieczenie wypadkowe. Pisma do zakładów ubezpieczeń społecznych nie muszą składać jednak wszyscy przedsiębiorcy.

- Taki obowiązek mają jedynie przedsiębiorcy, którzy spełniają łącznie następujące warunki: byli zgłoszeni nieprzerwanie jako płatnicy składek na ubezpieczenie wypadkowe od 1 stycznia do 31 grudnia 2018 r. i co najmniej jeden dzień w styczniu 2019 r., zgłaszali do ubezpieczenia wypadkowego średniorocznie w 2018 r. co najmniej 10 ubezpieczonych lub byli wpisani do rejestru REGON w dniu 31 grudnia 2018 roku - informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Przedsiębiorca w dokumencie ZUS IWA musi podać m.in. rodzaj przeważającej działalności gospodarczej według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), liczbę wypadków przy pracy zgłoszonych w ubiegłym roku ogółem oraz śmiertelnych i ciężkich i liczbę  osób zatrudnionych w warunkach zagrożenia. To od treści tego dokumentu zależeć będzie wysokość składek na ubezpieczenie wypadkowe, które będzie opłacał pracodawca.

Informacja ZUS IWA przekazywana jest tak samo, jak w przypadku dokumentów ubezpieczeniowych. W przypadku gdy przedsiębiorca składa je elektronicznie, to te rozliczenia także należy wysłać w ten sam sposób. W przypadku przekazywania informacji ZUS IWA w formie przesyłki pocztowej, na kopercie powinien być umieszczony napis "ZUS IWA".

Szczegółowych informacji na temat rozliczeń oraz ustalaniu składki na ubezpieczenia wypadkowe można znaleźć na stronie internetowej ZUS-u lub pod numerem telefonu: 22 56 16 00.

(www.ddwloclawek.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%