Zamknij

Żołnierze 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady OT złożyli uroczystą przysięgę wojskową.

17:19, 30.01.2019 | www.ddtorun.pl
Skomentuj Fot. Nadesłana
REKLAMA

W sobotę, 26 stycznia br. o godzinie 10.00 na terenie Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu, ul. Sobieskiego 36, żołnierze 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady OT złożyli uroczystą przysięgę wojskową. Była to pierwsza przysięga kujawsko-pomorskich terytorialsów w 2019 roku na terenie CSAiU.
      
Ten ważny dla kujawsko-pomorskich Terytorialsów dzień rozpoczął się o godz. 10.00 na terenie CSAiU w Toruniu. Przysięgę na sztandar CSAiU złożyło ponad 40 ochotników (w tym 11 kobiet), którzy ukończyli szkolenie podstawowe i rozpoczęli 3-letni okres szkolenia. Oficjalną część uroczystości zakończyła defilada pododdziałów 8 K-PBOT.

- Czuję ogromną dumę i satysfakcję. Zawsze chciałam być potrzebna i kiedy czuję, że jestem potrzebna, to jestem usatysfakcjonowana i będę dalej podążać tą drogą. To szkolenie pozwoliło mi sprawdzić się. Uważam, ze podołałam zadaniu i mam zamiar to dalej kontynuować – przyznaje wyróżniony szer. Joanna Barczewska z 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. 

- Ci młodzi ludzie są bardzo zaangażowani, zmotywowani. Nawzajem siebie motywują, motywują się poprzez udział w różnego rodzaju ćwiczeniach, doskonaleniu tych ćwiczeń, ale też mają doskonałych dowódców. To też trzeba powiedzieć. Kolejny nabór jest planowany w marcu. Właśnie 29 marca planowany jest jakby dwutorowo: pierwsze 16-dniowe to jest szkolenie systemem ciągłym i drugie - w systemie weekendowym – reasumuje płk Krzysztof Stańczyk, dowódca  8 K-PBOT.

Po zakończeniu części oficjalnej, zaproszeni goście oraz rodziny żołnierzy OT udali się na żołnierski okolicznościowy poczęstunek. Była to wyjątkowa okazja, aby porozmawiać z Terytorialsami o odbytym szkoleniu i wrażeniach, które im towarzyszyły.  Składający przysięgę żołnierze TSW zostali powołani do służby 11 stycznia br. w ramach projektu „Ferie w mundurze” i zasilą 81 batalion lekkiej piechoty w Toruniu.

W 81 blp będzie stacjonować kilkudziesięciu żołnierzy, a podczas szkoleń  i kursów, które przechodzą co miesiąc terytorialsi, będzie to nawet kilkaset osób. Docelowo 8 Kujawsko-Pomorska Brygada OT ma liczyć około 2,5 tys. żołnierzy. Rejon odpowiedzialności kujawsko-pomorskiego batalionu to powiaty: sępoleński, tucholski, świecki, grudziądzki, nakielski, bydgoski, chełmiński, wąbrzeski, brodnicki, toruński, golubsko-dobrzyński, rypiński, lipnowski, aleksandrowski, inowrocławski, żniński, mogileński, radziejowski, włocławski. Cały czas wszyscy chętni do wstąpienia w szeregi WOT mogą starać się o przyjęcie do służby poprzez Wojskowe Komendy Uzupełnień w województwie kujawsko-pomorskim. 

Do końca 2019 r. sformowany zostanie 82 batalion lekkiej piechoty w Inowrocławiu. Do czasu rozpoczęcia formowania batalionów w Inowrocławiu i w Grudziądzu, batalion  w Toruniu będzie przyjmował ochotników, nie tylko z powiatów swojego rejonu odpowiedzialności, ale także z całego województwa kujawsko-pomorskiego.

(www.ddtorun.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%